Párkapcsolat és Szupervízió

Féltékenység – bizalom elvesztése – érzelmi biztonság

Féltékenység - bizalom elvesztése - szeretet- érzelmi biztonság

Féltékenység: a zöld szemű szörny…

„Hol voltál? Miért késtél? Merre jártál? Miért nem veszed fel a telefont, ha hívlak? Miért kellett ilyen sokáig benn lenned a munkahelyen, ott voltál egyáltalán, hívtalak? Nem törődsz velem, nem szeretsz!”

Ezek a kérdések a társas kapcsolatainkat a teszi tönkre, az egymásba vetett bizalom hiányának jelei. De hogy jutunk el idáig?

Ha valaki nem bízik a másikban, történhet bármi, csinálhat bármit, minden adhat okot gyanúra. Ez a kóros féltékenység, lehet gyerekkori vagy éppen előző párkapcsolatból származó rossz és feldolgozatlan helyzet. Ez ellen mindenképpen tennünk kell tehát. Elsősorban magunkat kell rendbe rakni, mert ezek az érzések azt sugallják, nem vagyunk jóba magunkkal. A múltbeli tapasztalatok megingatják önértékelésünket, önbizalmunkat, el kezdünk félni, hogy elhagynak minket. A nézeteltéréseket sem szemtől szembe rendezzük, hanem elkezdjük kibeszélni a másikat barátnőnknek, nagy kétségbe esésünkben munkatársunknak, ismerősnek.

Szakemberek segítségével – lehet ez egyéni terápia, családállítás, pszichológus – tudunk a helyzetünkön változtatni.

Ha „hullámokban” jövő érzésről van szó, -ha észrevesszük az már jó jel – dolgozhatunk magunk is, ha tudatosan odafigyelünk.
Tudomásul kell venni, hogy a társunk nem a mi tulajdonunk. Van saját élete. Persze nem azt jelenti, hogy a másik bizalmával visszaélve mindent szabad ebben a „saját életben”. Van köztünk – párok között – egy megállapodás, ha ezt egyik vagy másik fél felrúgja, ne csodálkozzon, hogy a másik bizalmát elveszíti!

A hűség, a szeretet, a figyelem, az elismerés, biztonságérzet, a másik boldogságáért való tevés, a humor. Ezek apró, de fontos dolgok, mindegyikre szükségünk van, mint a szervezetünknek a vitaminokra. Ha alapvetően megvan az egészséges önbizalom és a másik iránti bizalom, nem zavarhat az, hogy akár több napra munkahelyi kiküldetésen vesz részt a párunk és nem zavar az sem, ha ellentétes nemű kollégákkal barátkozik, ha szabad idejében a saját hobbijának hódol.

A bizalom visszaszerezhető, erősíthető! Hogyan? Úgy, hogy ha a másik szeretettankját folyamatosan töltjük!

Nem mondom, hogy egyszerű, mert nap, mint nap csinálni kell. Kedveskedés, olyat tenni, amitől ő azt érzi, hogy szeretik. Először még gyanakvó, bizalmatlan, sőt lehet, hogy elutasító lesz. Mi viszont legyünk kitartóak, ha komolyan gondoljuk! Az érzelmi biztonságot újra felépíteni sajnos nem lehet gyorsan és látványosan megteremteni, tenni kell bele elég sok munkát és eredmény nem marad el! Érdemes, hiszen az eredmény egy érzelmileg biztos, szeretetteljes kapcsolat.

Még többet megtudhat a FÉLTÉKENYÉGRŐL-ről Dr. Mészáros Ádám írásaiból.

error: