Párkapcsolat és Szupervízió

Tanácsadó blog

Lélekkarbantartás

“A tervszerű megelőző karbantartás (TMK) az a tevékenység, amelynek a célja általában egy berendezés, eszköz, épület stb. fő funkciójának a megtartása. Részei: kezelés, gondozás; vizsgálat; helyreállítás, javítás. …….amelyet a rendeltetésszerű használat érdekében el kell végezni, amely a folyamatos elhasználódás rendszeres helyreállítását eredményezi.” (Wikipédia, TMK szócikk)

A pedagógus, a pszichológus, a szociális munkás, a HR-es, a coach, a tréner, a színész és megannyi “lelkét kitevő” szakma művelője munkája során folyamatosan  kopik, “elhasználódik”, ami természetes velejárója a hivatásának.

Szerencsére a lélek maga nem kopik el, örök magként velünk van életünk során. De rakódik rá sok minden, amit csak TMK-val  tudunk lefejteni róla. Ha a karbantartás rendszeres, lelkünk elevensége folyamatos hajtóerőt ad munkánkhoz.

Szupervízorként annak szegődtem, hogy  karbantartója legyek lélekmunkás társaimnak.

Az önbecsülés alapja

Az egészség önbecsülés fontos lelki alap. Rendszeresen visszatérő téma a szupervízióban. Még azoknál is, akik nagyon magabiztosnak mutatják magukat.

Azonban, ha az önbecsülésünket tárgyhoz, tudáshoz, teljesítményhez (azaz mások elismeréséhez) kötjük; könnyen elillan.

Eckhart Tolle beszél. Nem kell egyetérteni minden szavával, de amit videón 1:45-7:22 között mond, azzal lehet mit kezdeni.

 

 

Barátság a párkapcsolatban

A párkapcsolat nem működik barátság nélkül.A barátságot tekintjük a párkapcsolat erkölcsi alapjának.

Tanácsadásaink során kutatjuk a barátság jelenlétét a kapcsolatban. Mert a pár BARÁTSÁG-a az, amire építkezni lehet.

A beszélgetés során arra törekszünk, hogy minél jobban feltérképezzük a pár barátságának alapjait:
– Érzelmileg támogatják-e, megértik-e egymást?
– Nyújtanak-e egymásnak önzetlen segítséget?
– Erősítik-e egymás ítélőképességét a döntési helyzetekben?

A párok barátságukban:
– Őszintén kommunikálnak-e egymással?
– Megadják-e a tiszteletet a másiknak?
– Jelen van-e a bizalom a másik irányában?
– Kimutatják-e egymásnak elkötelezettségüket a kapcsolat fenntartására?

Ha ezekben hiány van, elakadás, akkor e mögött mi áll?
Mi kell ahhoz, hogy a barátság működjön a partnerek között?

Ha Ön úgy érzi párkapcsolatában a barátságuk “haldoklik” és megmentési erőfeszítése nem járnak sikerrel, kérje tanácsadó segítségét. A bizalom újraépíthető, a kommunikáció javítható, az elkötelezettség újra megjelenhet.

Az empátia fontossága

 

Empátia: megértést adni

Az empátia két vonatkozásban fontos a munkánkban.

Egyrészt a hozzánk forduló tanácskérő legfőbb igénye,hogy megértsék őt. A megértés-igényt csak akkor érzik kielégítettnek az emberek, ha egyértelmű visszajelzést kapnak arról, hogy a másik fél tudja ő miről beszél, mit érez. Munkánk megértés-visszajelző eszköze az empátia, a kimutatott megértés. Az empátia segítésével tájékozódik a tanácsadó a behozott élethelyzetben.

Másrészt tanácsadásunk kifejezett célja a párok közötti empátia visszaállítása/felépítése.A párkapcsolatot alássa és megrendíti az empátia hiánya. Van akinél elhanyagolásnak, van akinél “elhagyásnak” minősül, de az biztos, hogy magányossá tesz.

Az alábbi rövid animáció az empátia lényegéről szól.

Y generáció a tanácsadásban

Van egy generáció, akik nyugaton a 80-as évek második felében,nálunk a 90-es években születtek: Y generációnak hívják őket.

Ebben a feliratos videóban a szakértő nagyon szemléletesen, finom humorral ötvözve elmagyarázza, hogy milyen önértékelési, motivációs és kommunikációs problémákkal küzd ez a korosztály, ami rányomja bélyegét társaskapcsolataikra, így párkapcsolataikra is.

FB-n, itt megtalálsz minket.

error: